نگین خودرو

تاریخ: 01 اردیبهشت 1400

اهمیت فیلتر هوا

فیلتر هوا در موتور خودرو ها نقشی حیاتی ایفا میکند به طوری که نبود فیلتر هوا در مسیر ورودی هوا، باعث ورود گرد و خاک موجود در هوا به داخل موتور گردیده و باعث اختلال در سیستم سوخت رسانی و مسدود شدن سوزنهای انژکتور می گردد و خسارات زیادی را به موتور خودرو وارد می سازد. لذا طراحان موتور خودرو ها برای جلوگیری از آسیبهای احتمالی، در مسیر ورودی هوا، فیلتری متناسب با نیاز هوای موتور تعبیه نموده اند.


فیلتر هوا با کارکرد موتور گرد و خاک و ذرات معلق در هوا را به خود جذب میکند و این امر باعث فرسوده شدن فیلتر میگردد. فیلتر هوای فرسوده به علت بسته شدن منافذ کاغذ فیلتر دیگر قادر به عبور دادن مقدار لازم هوا نخواهد بود و این امر باعث اخلال در کارکرد موتور خواهد شد که از آن جمله احتراق ناقص در موتور و در پی آن تولید دود و افزایش گازهای مضر می باشد. همچنین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌قدرت موتور به نحو چشمگیری کاهش یافته و باعث ایجاد فشار بر روی قطعات موتور می گردد.


با تفاسیر فوق لزوم تعویض به موقع فیلتر هوا بر ما محرز می گردد. معمولا هر فیلتر هوا بسته به شرایط آب و هوایی منطقه برای تمامی خودرو های رنو پس 1 سال یا ده هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد.